Victorie clară în etapa a 5-a a Campionatului Național!

Juniorii U19 ai CSM Târgu Jiu au reușit o victorie la scor în meciul cu LPS Târgu Jiu, din etapa a a 5-a din Seria a 7-a a Campionatului Național. Juniorii lui Sorin Vintilescu s-au impus cu 5-0 după ce la pauză au condus cu 2-0.

Juniorii U19 ai CSM Târgu Jiu au înregistrat a doua victorie consecutivă în actuala ediție de campionat. După un rezultat de 5-1 înregistrat etapa trecută, contra celor de la Luceafărul Severin, juniorii lui Sorin Vintilescu s-au impus și în fața celor de la LPS Târgu Jiu, într-un meci în care au marcat din nou 5 goluri.

Sorin Vintilescu spunea înaintea acestui meci că elevii săi sunt favoriți, lucru confirmat de scorul final, 5-0 pentru CSM Târgu Jiu. Juniorii lui Vintilescu au dominat fără mari probleme prima repriză și au intrat cu 2-0 la vestiare. După pauză, presiunea a crescut la poarta LPS-ului și au urmat alte 3 goluri.

Pentru CSM Târgu Jiu au marcat: Andrei Trancău 2g, Andrei Blaj 1g, Alexandru Lăpădat 1g, Mario Țambu 1g.

CSM TÂRGU JIU U19: Alexandru Belea, Andrei Blaj, Ionuț Buță, Albert Cărămidaru, Daniel Ciortan, Elis Detculescu, Andrei Filip, Valentin Ilinca, Alexandru Lăpădat, Mihăiță Miculicean, Andrei Nedelcu, Mario Păunescu, Andrei Poenaru, Adriano Purdescu, Adrian Rasoveanu, Antonio Surcel, Mario Țambu, Eduard Trăistaru, Andrei Trancău, Mihnea Tutunaru.

CAMPIONATUL NAȚIONAL U19, EDIȚIA 2024-2025

TÂRGU JIU, COMPLEX SPORTIV, TEREN SINTETIC

LPS TÂRGU JIU – CSM TÂRGU JIU

Și partida grupelor U17 ale LPS Târgu Jiu și CSM Târgu Jiu a fost una spectaculoasă, doar că nu s-a marcat. Cele mai mari ocazii de gol le-au avut băieții lui Sorin Vintilescu. Cele două echipe au un început bun de campionat și ambele sunt pe podium, despărțite de 3 puncte. După etapa de astăzi, LPS se menține lider, cu 13 puncte, iar CSM Târgu Jiu este pe locul 3, cu 10 puncte. Între cele două formații din Târgu Jiu se află FCU  Craiova, cu 12 puncte.

CSM TÂRGU JIU U17: Darius Baloșin Bădescu, Ionuț Budilică, Robert Ciocea, Alexandru Cotârlea, Eduard Constantinescu, Robert Crețescu, Ayan Dodescu, Marian Dodescu, Eric Gângu, Giuliano Ganțolea, Alexandru Gibă, Răzvan Manolache, Marco Mogoșanu, Andrei Nanu, Valentin Nica, Ricardo Pasăre, Alexandru Perșu, Luis Pilea, Răzvan Vasiloiu, Călin Văcaru, Ianis Văcaru, Andrei Vintilescu, Cristi Talpă.