Universitatea Craiova, învinsă în ultimul amical al pregătirii

În ultimul meci amical din cadrul stagiului de pregătire  Universitatea Craiova a fost învinsă cu 2-1 de echipa elveţiană St. Gallen.  Oltenii au deschis scorul în minutul 11, prin Alexandru Mitriţă, după o acţiune individuală, dar elveţienii au egalat imediat după ce s-a reluat jocul, prin francezul Willem Geubbels, în urma unei erori a japonezului Oshima.

Echipa helvetă a punctat decisiv la câteva minute după pauză, prin Behar Neziri. Elveţienii au avut meciul la discreţie şi puteau marca mai multe goluri. Meciul a fost întrerupt la câteva minute după start, din pricina condiţiilor meteo, cei doi antrenori fiind consultaţi în această privinţă de arbitrul de centru.

Universitatea Craiova a început cu: L. Popescu – Gașpăr, Zajkov, Badelj, Benga – Oshima, Căpățână – Bană, Mitriță, Paradela – Koljic. În repriza secundă au mai intrat: Maldonado, Ivan, Ndong, Crețu, Mora, Lăpădătescu, Houri.

În precedentele amicale din stagiul din Austria, Universitatea Craiova a pierdut cu Pafos (Cipru, locul 5), scor 1-2, şi cu Ludogorets Razgrad (campioana Bulgariei), scor 1-4, şi a trecut cu 1-0 de Legia Varşovia (Polonia, locul 3).

Oltenii revin luni în ţară, când vor afla şi programul următorului campionat.