Victorie clară pentru Gilortul Târgu Cărbunești

Gilortul Cărbunești avea mare nevoie de o victorie și a obținut-o vineri, 20 septembrie. Gorjenii s-au impus cu scorul de 3-0 în meciul disputat pe teren propriu cu Viitorul Dăești care a contat pentru etapa a IV-a.

Trupa pregătită de Alex Stoica s-a întors vineri pe Stadionul Cristinel Răducanu după o partidă pierdută la scor împotriva argeșenilor de la Speed Academy. Disputa de vineri era considerată a fi una importantă pentru trupa gorjeană care avea deja o înfrângere pe teren propriu și nu își mai permite să irosească puncte.

Gilortul a reușit să se impună destul de clar, cu scorul de 3-0, după golurile marcate în minutul 5 de Constantin Roncea, în minutul 69, 2-0,  de Gabriel Viespe și în minutul 71, 3-0 de același Constantin Roncea care deschisese scorul.

Adversarul din această etapă, Viitorul Dăești, este pe locul 4 cu o victorie și două remize, iar Gilortul avea înaintea acestui joc doar o victorie și două înfrângeri. În acest meci nu au jucat Alexandru Avrămescu și Robert Dănescu, care au fost suspendați pentru partida cu Viitorul din cauza cartonașelor roșii primite în partidele cu Aro Câmpulung, respectiv Speed Academy.

A doua echipă gorjeană din Liga 3, Vulturii Fărcăşeşti, va juca sâmbătă, cu Jiul Petroșani.

Gilortul – Viitorul Dăești 3-0 (1-0)

Stadion Cristinel Răducan

Gilortul: Iuțalîm – Martin, Siewe, Mitrache – Brujan – Marica, Vespe, Rădulescu, Bucur – Gîlcescu (cpt), Roncea

Rezerve: Spînu – Oprișa,  Gheorghe,  Săulescu, Viespe, Popescu, Lazăr, Sandu, Urlan.

Antrenor: Alex Stoica.

Viitorul: Vlădoi – Vasile (cpt), Mâlnă, Mocioacă, Nețoiu – Popolan, Vătafu, Rotaru, Stanciu – Bîrzan, Dinu.

Rezerve: Filigeanu – Zamfirescu, Horumbă, Lazăr, Potoroacă, Bîrzîche, Bunea, Ghiță, Sîrbu.

Antrenor: Constantin Gaiță.

Arbitru: Cristian Anghelina (Câmpulung Muscel)

Asistenți: Ionuț-Emanuel Nuță(Craiova), Lucian-Marian Anghel (Caracal).