Au pierdut confruntarea amicală cu CSU Sibiu!

CSM Târgu Jiu a pierdut confruntarea amicală de joi cu echipa de primă ligă, CSU Sibiu, scor 69-80. Lamar Higgins a fost cel mai bun marcator al grupării gorjene, cu 32 de puncte iar o evoluție de excepție a avut și Khydarius Smith, care a marcat 20 de puncte.

La o zi distanță după ce și-a aflat adversarii din Grupa C a Ligii 1 de Baschet Masculin, CSM Târgu Jiu a susținut un important test de verificare în vederea pregătirii viitorului sezon. Baschetbaliștii pregătiți de Giannis Damalis s-au mișcat foarte bine, au dat o replică solidă unei echipe care an de an se luptă pentru play-off-ul din LNBM. Gorjenii au început în forță meciul și au dominat primul sfert, care s-a încheiat la +7 pe tabelă, scor 19-12. Sfertul doi a fost unul destul de echilibrat, câștigat pe final de echipa sibiană, scor 25-20. Astfel, baschetbaliștii gorjeni au intrat la vestiare cu +2 pe tabelă, scor 39-37.  Reveniți de la cabine ceva mai hotărâți, ardelenii au dominat sfertul 3, pe care l-au câștigat cu 20-10. Gorjenii nu au cedat și au încercat în sfertul decisiv să reducă din diferența și chiar au reușit să se apropie, dar finalul a aparținut echipei din Sibiu, care s-a impus în ultima secvență a meciului cu 23-20. Cu plusul de experiență și mult mai omogeni, ardelenii s-au impus la final cu 80-69, dar CSM Târgu Jiu a arătat că echipa are un potențial foarte mare.

CSM Târgu Jiu: Khydarius Smith 20p, Andrei Bărăgan 3p, Kaleb Lamar Higgins 32p, Adrian Vaida, Luca Cârstea, Alexandru Mitu, Alexandru Vaida, Alexandru Berca 7p, Octavian Badea, Modibo Diaby 4p, Camil Berculescu 3p, Flavius Toropu.