Alexandru Sulea a devenit campion național de box U 22

Pugilistul gorjean Alexandru Sulea de la CSM Târgu Jiu  a devenit noul campion național la U22 la categoria sa de greutate. Sportivul legitimat la clubul primăriei a boxat în finala Campionatului Național de Box pentru Seniori U22 de la Râmnicu Vâlcea, la categoria 86 de kilograme.

Râmnicu Vâlcea a găzduit pe parcursul ultimei săptămâni, Campionatul Național de Box U22, dedicat memoriei lui Marius Băluță. În perioada 24-28 septembrie 2024, cei mai buni tineri pugiliști din țară și-au demonstrat abilitățile în ring. Printre ei s-a numărat și gorjeanul Alexandru Sulea, medaliat cu argint la seniori U22 la Cupa României de Tineret și Seniori U22 de anul acesta, din luna mai. „Dacă atunci Alex a câștigat argintul, iată că acum a venit și momentul în care pugilistul gorjean a urcat pe cea mai înaltă treaptă a podiumului. Ajuns pe tabloul principal, sportivul pregătit de Petrișor Gănănău a dat în primul meci de clujeanul Mates Mylan de la Arena Cluj. Sportivul nostru s-a impus la puncte la capătul unui meci pe care l-a dominat fără probleme. În semifinale l-a avut adversar pe rapidistul Rareș Stoiculescu. Alex a făcut un meci senzațional, practic nu i-a dat nicio șansă rapidistului și s-a calificat în finala categoriei. În finala disputată vineri, 27 septembrie, Alex a boxat împotriva lui Rareș Ciobanu, legitimat la CSM Bacău. Finala a fost una aprinsă, dar sportivul gorjean și-a demonstrat în cele din urmă superioritatea în ring și a câștigat titlul național la U22”, a informat oficial clubul.