CSM Târgu Jiu a pierdut duelul european din Norvegia

Sâmbătă a avut loc o nouă confruntare europeană pentru CSM Târgu Jiu, cel de-al treilea meci din grupe. Echipa pregătită de Liviu Andrieș și Andrei Enache s-a deplasat în nordul Europei, la Stavanger, în Norvegia, pentru duelul cu Sola HK.

Formația gazdă s-a impus cu 40-29, scorul la pauză fiind 23-10.  Cu o inimoasă galerie de suporteri români în tribune, CSM Târgu Jiu și-a continuat aventura europeană din Grupa D a EHF. „Pe teren a fost o seară grea pentru handbalistele lui Liviu Andrieș, mai ales în prima parte. A fost un meci în care prima repriză a aparținut gazdelor, care au fructificat aproape fiecare oportunitate. Considerată a treia forță a handbalului norvegian, Sola a dominat prima repriză, iar rezultatul înregistrat la pauză, 23-10, și-a pus amprenta pe scorul final al meciului. În repriza secundă, echipa lui Liviu Andrieș a arătat mult mai bine. CSM Târgu Jiu a reușit să înscrie 19 goluri, aproape dublu decât în prima parte a jocului, și a primit 17 goluri. Practic, repriza secundă a aparținut gorjencelor, doar că avantajul gazdelor obținut în primele 30 de minute a fost decisiv în stabilirea rezultatului final’, se arată în cronica de meci oferită de site-ul oficial suporterilor gorjeni.

Alexandra Maria Frățilescu Gavrilă a fost cea mai bună marcatoare a grupării gorjene, cu 8 goluri.

Meciul a contat pentru etapa a 3-a din Grupa D a EHF European League.