Gilortul Cărbunești s-a calificat în turul 2 al Cupei României. Cu cine va juca!

Gilortul Cărbunești a învins cu un scor categoric pe CSO Turceni, 7-0, în primul tur al Cupei României. Meciul s-a disputat chiar pe terenul fostei echipe de eșalon trei de la Turceni.

La pauză s-a intrat cu avantaj minim pentru elevii lui Alex Stoica, prin reușita lui Patrik Rădulescu, care a debutat cu gol în tricoul Gilortului. După revenirea de la vestiare, trupa pregătită de Alex Stoica s-a dezlănțuit și a marcat de încă 6 ori prin dublele lui Alexandru Avrămescu (un gol din penalty) și Denis Bucur, care redebutează la Gilortul cu două goluri. Scorul final al confruntării a fost stabilit de Ion-Marian Gîlcescu în minutele de prelungiri, reușita acestuia fiind prima realizare la nivelul Ligii 3.

Gilortul a aflat deja adversarul din turul 2 al cupei, care este programat miercurea viitoare, 7 august.

Conform împerecherii făcute de FRF, Gilortul va întâlni în turul 2 al Cupei României formația SCM Râmnicu-Vâlcea.  Partida va avea loc pe Stadionul Cristinel Răducan miercuri, 7 august, începând cu ora 17:30.