Victorie clară la Severin pentru liderul CSM Târgu Jiu U19

Echipa de fotbal Juniorii U19 a CSM Târgu Jiu s-a impus în derby-ul Seriei a 7-a a Campionatului Național, scor 4-1, pe terenul echipei CSS Drobeta Turnu Severin. Fotbaliştii pregătiţi de Alin Poenaru şi Florin Popete au ajuns la a patra victorie consecutivă din acest sezon.

Cu punctaj maxim şi cel mai bun golaveraj, CSM Târgu Jiu este liderul incontestabil din Seria a 7-a din Campionatul Naţional.

Miercuri, 20 septembrie, juniorii gorjeni U19 s-au deplasat la Severin, pentru meciul din etapa a 4-a, intermediară, cu CSS Drobeta, considerat primul derby al Seriei 7. În ciuda problemelor de lot, dar şi a erorilor de arbitraj din debutul meciului, gruparea gorjeană a fost cea care a dictat ritmul partidei, informează csmtargujiu.ro. Gorjenii au intrat în avantaj minim la pauză. Reveniţi de la vestiare, băieţii lui Alin Poenaru şi Florin Popete au mărit presiunea la poarta adversă. Au mai înscris de trei ori şi au rezolvat problema echipei învingătoare. Gazdele au punctat pe final, doar pentru a stabili scorul final. S-a terminat 4-1 pentru CSM Târgu Jiu.

Alin Poenaru şi-a felictat jucătorii şi ne-a spus ce a făcut diferenţa în acest meci.

”Meci greu, cu un arbitraj foarte slab. La 0-0, din două offside-uri mari, gazdele au ratat singure cu portarul, după care noi am condus meciul autoritar reuşind 4 goluri, un gol până la pauză, și 3 goluri imediat după pauză. Pe final am slăbit turaţia şi le-am permis să vină puțin peste noi. Aşa au reuşit să marcheze în ultimul minut. Vreau să-i felicităm pe băieţi pentru atitudine şi dăruire. Vreau să evidenţiez în urma acestui meci şi calitatea tehnică a jucătorilor noștri, care a făcut diferenţa. Forţa CSM Târgu Jiu!”, a explicat după meci antrenorul Alin Poenaru pentru site-ul oficial al clubului.

Pentru CSM Târgu Jiu au marcat Mihnea Tutunaru 2g şi Albert Cărămidaru 2g.

LOT CSM TÂRGU JIU U19: Ionuț Buță, Fabian Bălășoiu, Eduard Trăistaru, Antonio Surcel, Mihai Miculicean, Ghoerghe Ciortan, Mario Țambu, Albert Filip, Albert Cărămidaru, Adrian Rasoveanu, Albert Mircioiu, Mihnea Tutunaru, Cosmin Detculescu, Silviu Ilinca, Ștefan Belea, Dragoș Blaj, Ricardo Saic, Andrei Trancău, Alxenadru Lăpădat, Andrei Poenaru, Andrei Pătrașcu, Mario Păunescu. Antrenori: Alin Poenaru și Florin Popete.

CLASAMENT SERIA 7 U19

1.     CSM Târgu Jiu        4      4      0      0      25-3         22    12

2.     Clubul Sportiv Muncitoresc Reșița         4      4      0      0      21-2         19         12

3.     CS Corvinul 1921 Hunedoara        4      3      1      0      20-3         17    10

4.     CSS Caransebeş    3      3      0      0      13-3         10    9

5.     CSC Ghiroda și Giarmata VII  3      2      1      0      8-2   6      7

6.     CSS Drobeta Turnu Severin   3      2      0      1      18-4         14    6

7.     CSS Lugoj       3      0      0      3      1-8   -7     0

8.     ACS Luceafărul Drobeta Turnu Severin        3      0      0      3      2-18         -16   0

9.     CSC Dumbrăvița     4      0      0      4      5-25         -20   0

10.   CS Giroc Chișoda   4      0      0      4      1-23         -22   0

11.   CSS Gloria Arad     3      0      0      3      1-24         -23   0