Trotinetele electrice dispar din orașe pentru că pun în pericol de trafic

Trotinetele electrice dispar din tot mai multe oraşe. Autorităţile locale spun că au luat măsura interzicerii lor, pentru că mulți le-au folosit în mod iresponsabil și au pus în pericol viețile pietonilor.
În plus, unii le abandonează în cele mai nepotrivite locuri și încurcă traficul. O sută de trotinete electrice au dispărut, recent, de pe străzile Timişoarei. Vehiculele erau administrate de regia locală de transport și puteau fi folosite gratuit. Însă, spun autoritățile, în cei 6 ani de când funcţiona sistemul, doar puțin peste o mie de persoane pe an le utilizau. Asta în timp ce întreţinerea lor costa aproximativ un milion de lei.
În Constanța, cele 300 de trotinete, administrate de două firme, au dispărut de pe străzi, pentru că utilizatorii le abandonau frecvent în locuri interzise.
Parisul este prima capitală europeană care a interzis trotinetele electrice din motive de siguranţă. La nivel mondial au Montreal, Las Vegas și New Orleans.
Vizualizări: 803
Distribuie Trimite pe WhatsApp