Ponta nu mai candidează în Gorj

Victor Ponta ar putea candida anul viitor la București pentru un post de parlamentar, asta după mai multe mandate de deputat de Gorj. Pentru un partid mic cum este Pro România, șansele de a intra în parlament sunt mai mari pentru Ponta dacă va candida în Capitală.
Alin Văcaru, secretarul general al Pro România și deputat de Gorj, a lansat această ipoteză. “Cred că va candida la București. Nu știu, nu am avut această discuție, mai este mult până atunci, sunt alegerile locale cărora le dăm o mare importanță”, a spus deputatul Văcaru.
Ponta știe și ce va face în 2024. Va candida din noi la alegerile prezidențiale. “A și spus-o, nu a candidat acum, pentru că se pregătește pentru 2024. Atunci va fi momentul ca dumnealui să candideze pentru această funcție”, a spus Alin Văcaru la Radio Infinit.
Până la sfârșitul lunii ianuarie, Pro România va stabili candidații la primării și consiliile locale. Pe 16 ianuarie va avea loc o întâlnire regională a partidului la Craiova. (A.A.)
Vizualizări: 3,096
Distribuie Trimite pe WhatsApp