Fost primar, trimis în judecată pentru omor

Fostul primar al orașului Baia de Aramă, Rafael Dunărințu, este acuzat de omor. Acesta a fost trimis în judecată.
Victima este o tânără din Drăguțești, care l-ar fi fotografiat pe fostul edil la o petrecere privată, surprinzând-ul în ipostaze indecente. Tânăra a fugit cu mașina, a fost urmărită, pierzându-și viața la intrarea în Peștișani, unde a făcut accident, intrând într-un stâlp.
Accidentul a avut loc în anul 2016. Victima, Roxana Mădălina Bîzu, în vârstă de 25 de ani, a fost găsită aproape dezbracată. Polițiștii au preluat imagini de pe camerele de supraveghere aflate pe traseul parcurs de tânără, constatând că aceasta a fost urmărită.
Martorii afirmă că au observat un SUV de culoare neagră, cu număr de Timiș, care a întors în momentul producerii impactului.
Tribunalul Gorj nu a stabilitt un termen de judecată. În doasarul de omor mai este un inculpat, Stelică Mărgelu. Dunărințu are mai multe dosare penale de corupție, ca urmare a activității din timpul mandatului.
Vizualizări: 1,966
Distribuie Trimite pe WhatsApp