Care este bugetul la CSM Târgu Jiu în 2025

La fel ca la toate cluburile cu finanțare de la bugetul primăriilor și la CSM Târgu Jiu s-a luat decizia reducerii bugetului din acest an. Primarul Marcel Romanescu a precizat că nu este o reducere semnificativă față de bugetul din 2024 deși pe hârtie cele două bugete par chiar la fel.

Multe cluburi sportive finanțate de primării au ajuns anul acesta în colaps, unele fiind chiar desființate din cauza problemelor financiare. 

În Liga Florilor, acolo unde evoluează echipa locală de handbal feminin, cea mai importantă echipă a CSM Târgu Jiu, dar și cea mai bine finanțată dintre echipele clubului, Gloria Buzău a aruncat prosopul și s-a retras iar zile bune nu are nici Măgura Cisnădie pentru că i s-a redus finanțarea. CSM Târgu Jiu nu va avea însă astfel de probleme pentru că va avea un buget de peste 10 milioane de lei, conform Hotărârii de Consiliu Local prin care s-a aprobat bugetul clubului primăriei: „Se aprobă Programul de activităţi al Clubului Sportiv Municipal Târgu Jiu şi bugetul aferent pentru anul 2025, în sumă totală de 10.792,5 mii lei, sumă prevăzută în bugetul local pe anul 2025, conform Anexelor 1-6, părţi integrante din prezenta hotărâre”.

Primarul Marcel Romanescu a explicat că nu este o reducere semnificativă față de bugetul din 2024: „Cei de la CSM au înțeles că bugetul, pe care îl putem pune la dispoziție acum, la începutul anului, are o valoare mai mică decât anul trecut. Diferența nu este foarte mare, dar e mai mic”.

În 2024 s-a vorbit de un buget de 2,2 milioane de euro, care pare aproximativ egal cu bugetul aprobat acum, dar au mai existat și rectificări bugetare pe parcursul anului, deci este posibil să fi fost mai mare la final de an.

Concret, conform proiectului, mai mult de jumătate din cele 10 milioane de lei vor ajunge la secția de handbal a CSM Târgu Jiu, adică peste 6 milioane de lei. Bugete consistente merg și la secțiile de baschet, 2,1 milioane de lei, și fotbal, cu 2,2 milioane de lei, aducă peste patru milioane de lei, în timp ce restul secțiilor, respectiv lupte, box și atletism trebuie să împartă restul bugetului cu personalul angajat al clubului.

Vizualizări: 1,163

Trimite pe WhatsApp

Alte articole din Comunitate:

Citește și: