Furt de la o carieră a CE Oltenia

Polițiștii din Motru au fost sesizați telefonic de reprezentanți ai unei cariere miniere din localitate, cu privire la faptul că instalațiile de transport cărbune nu funcționează, iar în carieră s-ar afla o persoană care nu-și justifică prezența.

Oamenii legii au identificat un bărbat, de 42 de ani, din Motru, ce se afla sub banda transportoare, care nu a putut preciza un motiv întemeiat  pentru prezența sa, la acea oră, pe suprafața carierei. 

Fiind  continuate verificările, împreună cu reprezentanții carierei, la o distanță de aproximativ 200 de metri, s-a constatat că lipseau 65 de metri liniari de  cablu (tip MCCG), iar la aproximativ 50 de metri de locul de unde a fost tăiat, a fost identificat cablul stabilit inițial ca fiind sustras.

Prejudiciul a fost recuperat în totalitate și predat reprezentanților carierei miniere.   

În cauză, polițiștii au întocmit dosar penal pentru comiterea infracţiunii de furt calificat.

Vizualizări: 1,369

Trimite pe WhatsApp

Alte articole din Eveniment:

Citește și: