Încă o remiză pentru Pandurii în meciurile de pregătire

Pandurii Târgu Jiu a remizat miercuri în primul joc de pregătire susţinut acasă în acest an. Fără opt jucători din lotul care s-a pregătit în cantonament la Timişoara, Pandurii a încheiat cu scorul de 1-1 amicalul cu CSM Slatina.

Disputat pe terenul sintetic de la Târgu Jiu, după ce terenul trei, cu iarbă, a devenit impracticabil pentru meciuri, jocul dintre Pandurii şi CSM Slatina a fost unul echilibrat. Oaspeţii, una dintre echipele în mare formă ale Ligii 2, veneau la Târgu Jiu neînvinşi în amicale, nou promovata din Slatina reuşind să învingă şi liderul ligii secunde.

Amicalul s-a încheiat la egalitate, scor 1-1, după ce Pandurii a deschis scorul în prima parte a meciului, prin Felipe Acosta, iar oaspeţii au egalat după pauză prin Ovidiu Popescu.

Astfel, slătinenii au rămas fără înfrângere în amicalele din această iarnă în timp ce Pandurii nu reuşeşte să se impună în nici un joc cu echipele din acelaşi eşalon, cu care a înregistrat două remize şi un eşec.

Antrenorul Călin Cojocaru a început meciul în formula:  Alexandru Opriţa – Daniel Filip, Brandon Diau, Constantin Grecu, Dieu Merci Luzemo, Maurice Sylla, Andrei Dobre, Felipe Acosta, Horaţiu Peia, Ștefan Răchişan, Steven Goma, iar după pauză i-a mai trimis pe teren şi pe: Cătălin Iovicin - Rafal Zaborowski, Marian Habet, Ludovic Erhard, Ovidiu Rasoveanu, Carlos Corduneanu şi Raul Cojocaru.

Nu mai puţin de opt jucători din lot au lipsit motivat, unii fiind menajaţi iar alţii având unele mici probleme medicale. Nicolae Cotolan, Sebastian Velcotă şi Keinus Bunga sunt în continuare accidentaţi, iar Gabriel Dodoi, Andrei Pleşa, Claudiu Moisie şi Cătălin Vaida s-au antrenat separat, la sală, în timp ce portarul Leonard Aldescu este convocat la lotul national U18.