Gol și pasă de gol în Universitatea Craiova – Rapid dar nu are loc la națională!

Alex Mitriță a oferit un gol și o pasă decisivă în Universitatea Craiova – Rapid București. Fotbalistul oltenilor continuă să impresioneze la nivel de club, dar selecționerul Edi Iordănescu îl ignoră în continuare.

Universitatea Craiova a primit vizita Rapidului, în etapa a doua a play-off-ului Superligii. Oltenii au reușit să întoarcă scorul, în inferioritate numerică și au câștigat cu 2-1 grație evoluției spectaculoase a lui Mitriță.

Alex Mitriță a fost foarte activ în duelul cu Rapid București, iar eforturile sale au fost răsplătite. În minutul 59, fotbalistul „l-a servit” pe Ștefan Baiaram, care a fructificat ocazia. Mai mult, jucătorul ignorat de Edi Iordănescu a reușit să își pună echipa în avantaj, după ce, în minutul 67, a înscris dintr-un penalty.

De asemenea, fotbalistul a marcat în poarta Rapidului și în prima repriză, însă golul a fost anulat din cauza unei poziții în afara jocului.

Cota de piață a lui Alex Mitriță este de 3.2 milioane de euro, conform Transfermarkt.