Deficit de judecători în Gorj

Tribunalul Gorj a prezentat vineri Raportul de bilanț privind activitatea instanțelor judecătorești din județ pe parcursul anului 2024.

Raportul evidențiază un deficit semnificativ de personal, cu 35 de judecători activi dintr-un total prevăzut de 53 de posturi, ceea ce a dus la o încărcătură medie de 452 de cauze per judecător. Tribunalul Gorj s-a situat astfel pe locul 23 la nivel național din acest punct de vedere.

De asemenea, la nivelul judecătoriilor arondate, Judecătoria Motru a avut una dintre cele mai ridicate încărcături de dosare din țară, ocupând locul 11 la nivel național. În schimb, Judecătoria Târgu-Cărbunești s-a situat pe locul 118, Judecătoria Târgu Jiu pe locul 150, iar Judecătoria Novaci pe locul 162.

Raportul complet privind activitatea instanțelor din Gorj în anul 2024 poate fi consultat pe portalul Tribunalului Gorj, la secțiunea „Instanța în cifre”.

Vizualizări: 848

Trimite pe WhatsApp

Alte articole din Justiție:

Citește și: