Universitatea Craiova, la un punct de lider

Universitatea Craiova a câștigat greu cu Hermannstadt, scor 1-0, şi a ajuns la un punct de lider. Oltenii au obținut victoria după golul marcat de Alexandru Cicâldău.

Internaționalul român a decis meciul după ce a punctat superb dintr-o lovitură liberă. În prelungiri, sibienii au avut o șansă imensă să egaleze, dar Pigliacelli și-a salvat colegii. Clasa lui Cicâldău a făcut diferența la pauză, cu acea execuție de generic tv, din lovitură liberă. În prealabil, tot Cicâldău își trecuse în cont două bare în aceeași fază, pentru ca Ivan să rateze din situație de singur cu portarul Cristiano ocazia lui 2-0 (39).

Cu victoria de vineri, Universitatea Craiova a acumulat 47 de puncte şi se află la un punct de rivalele FCSB și CFR Cluj, cele două având însă şi  câte un meci mai puțin disputat.