CSM Târgu Jiu a pierdut meciul 3 din seria de play-out cu CSM Focșani!

CSM Târgu Jiu a pierdut și meciul 3 din seria de play-out cu CSM Focșani. Gazdele s-au impus cu scorul de 93-83 și conduc acum seria cu 2-1.

CSM Târgu Jiu a pierdut partida disputată marți, 30 aprilie, contra CSM Focșani, după ce a condus timp de 33 de minute pe tabelă. Baschetbaliștii grupării gorjene au risipit în ultimele 6 minute tot ce au construit până în acel moment. Aruncările de 3 puncte, capitol la care gazdele au excelat pe parcursul acestei serii, au făcut diferența și în meciul 3.

Baschetbaliștii CSM Târgu Jiu au început bine meciul de la Focșani, și după câteva șarje ofensive au trecut la conducere pe tabelă. Gorjenii au încheiat în forță primul act, pe care l-au câștigat cu 20-13. Gazdele au echilibrat jocul în sfertul doi, dar tot gruparea gorjeană s-a aflat în permanență la conducere. Până la pauza mare, gorjenii au urcat la +6 pe tabelă, scor 45-39.  Pe final de meci CSM Târgu Jiu a cedat complet, iar gazdele s-au îndreptat spre victorie, scorul final fiind 93-83, iar Focșaniul conduce acum seria cu 2-1. Kresimir Basic a încercat să explice ce a făcut diferența în acest meci. Antrenorul croat al gorjenilor speră ca CSM Târgu Jiu să profite de ultima șansă, meciul de joi, 2 mai, și să întoarcă seria la Târgu Jiu.

‘’33 de minute am controlat meciul, dar din nefericire, în ultimele 7 minute ne-am pierdut concentrarea și am primit câteva aruncări de afară, care au decis soarta meciului. Mai avea o singură șansă să întoarcem seria la Târgu Jiu și trebuie să credem în ea”, a declarat antrenorul grupării gorjene, Kresimir Basic, pentru site-ul oficial.

Dimitrius Underwood a fost cel mai bun om al gorjenilor. Căpitanul CSM Târgu Jiu a totalizat 28 de puncte, 6 recuperări și 2 asisturi.

CSM Târgu Jiu: Andrei Bărăgan 2p, Dimitrius Underwood 28p, David Antonescu, Noam Weinberg, Milan Luzaic 11p, Ethan Wright 9p, Camil Berculescu 9p, Cameron Oluytan 5p, Jalen Dupree 4p, Adrian Vaida 6p, Arsenije Vuckovic 9p. Antrenor principal: Kresimir Basic. Antrenor secund: Alexandru Gliga. Alin Drondoie (kinetoterapeut), Patrick Toma(preparator fizic). Claudiu Alionescu – director tehnic.